Březen znamená pro majitele lesů spoustu papírování
Březen je zásadním měsícem, nejen, že je potřeba podat daňové přiznání, máme-li z prodeje dřeva příjem. V letošním roce jsou i administrativní novinky. „Tou první je, že každý vlastník lesa, který by v letošním roce rád čerpal nějakou dotaci na hospodaření, se musí do konce měsíce zaregistrovat. Dotace vyplácí ministerstvo zemědělství, nebo krajský úřad. Pro tuto registraci existuje speciální formulář, kam se uvádějí základní údaje a stanoví se přibližná částka, jakou by chtěl vlastník lesa čerpat,“ uvádí odborný lesní hospodář Jiří Pohan.
Formulář je k sehnání na stránkách kraje Vysočina v oddělení lesního hospodářství. „Peníze z dotací pro letošní rok jsou určeny na výsadbu smrků na určitých typech půd, spíše chudších, a je to 5 korun na stromek. Dále na meliorační dřeviny - listnáče a jedle - kde to je 9 korun na stromek, na výchovu porostu do 40 let, což jsou prořezávky a probírky,“ popisuje odborný lesní hospodář.
Kdo prodal dřevo, musí to nahlásit! Za nesplnění jsou sankce
„Další závažná a v letošním roce nová věc je povinnost každého vlastníka lesa, který v roce 2014 uvedl na trh dřevo, podat hlášení o uvedení dřeva na trh. To se také musí předložit do konce března na orgán státní správy lesů příslušné obce s rozšířenou působností,“ vysvětluje Jiří Pohan. Množství vytěženého dřeva by měl nahlásit skutečně každý, protože je to zákonem stanovená povinnost. Za její nesplnění je v zákoně stanovena i sankce, varuje hospodář: „Tato sankce je v řádech desetitisíců, takže by mohla drobného vlastníka lesa i bolet.“
Kontrolu provádí Ústav pro hospodářskou úpravu lesů, což je servisní lesnická organizace, která dělá odborný servis pro lesnictví. "Ta bude také shromažďovat a zpracovávat údaje podle tohoto zákona, případnou sankci bude potom vymáhat kraj," dodává Jiří Pohan.
V lese probereme polomy a nachystáme lapače
Aby vlastník lesa nechodil jen po úřadech, má podle Jiřího Pohana povinnosti i v lese: „Hodně práce bude po zimě s polomy i stromy shozenými větrem. Měli bychom polomy zpracovat.“ Bezpečnost práce zde hraje hlavní roli, proto je lepší si na to pozvat odborné těžaře, kteří s tím mají zkušenosti.
Z některých těchto stromů se dají vytvořit lapáky na kůrovce. „Jsou to stromy z polomů, které necháme ležet, aby je napadl brouk. Ten skutečně upřednostňuje stromy raněné a ležící. Ty pak ve vhodném okamžiku odvezeme z lesa nebo odkorníme a spálíme. Hlídání tohoto okamžiku je ale náročné,“ varuje lesník. „Na přelomu března a dubna nastává rojení, tehdy odřízneme kůru a až se v ní objeví larvy, které vypadají jak rýže, nastane čas se lapáku zbavit.“
Chat s Jiřím PohanemVíce z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka