Bolavý zub je velké trápení. Dřív si lidé pomáhali všelijak, říká Iva Hüttnerová

Hodně starých rad se týká bolavých zubů. Posbírala jsem je pro vás v časopisech a rádcích. Od bolesti zubů si dříve často pomáhali obkladem z nastrouhaného křenu nebo kloktáním odvaru z jitrocele.

Velmi oblíbený byl také stroužek česneku zabalený do vatičky a zastrčený do protilehlého ucha od bolavého zubu. Dalším, opět prý zaručeným návodem, jak zklidnit bolavý zub, bylo vytírání nosu silnou kolínskou vodou.

Asi vůbec nejdrastičtější bylo doporučení, kdy měl člověk malinký smotek vaty s jemnou solí a drceným kamencem vložit do děravého zubu. Prý to zub ochladilo a zbavilo bolesti. A na závěr ještě jedna rada, tentokrát spíše úsměvná.

Zuby přestanou bolet, když budete šlapat nohama v horké vodě. Krev se nahrne k nohám a odvede ji z hlavy. No, nevím. Opravdu bych raději zatnula všechny zbylé zuby a utíkala k zubaři.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.