Bolavý zub je velké trápení. Dřív si lidé pomáhali všelijak, říká Iva Hüttnerová

Hodně starých rad se týká bolavých zubů. Posbírala jsem je pro vás v časopisech a rádcích. Od bolesti zubů si dříve často pomáhali obkladem z nastrouhaného křenu nebo kloktáním odvaru z jitrocele.

Velmi oblíbený byl také stroužek česneku zabalený do vatičky a zastrčený do protilehlého ucha od bolavého zubu. Dalším, opět prý zaručeným návodem, jak zklidnit bolavý zub, bylo vytírání nosu silnou kolínskou vodou.

Asi vůbec nejdrastičtější bylo doporučení, kdy měl člověk malinký smotek vaty s jemnou solí a drceným kamencem vložit do děravého zubu. Prý to zub ochladilo a zbavilo bolesti. A na závěr ještě jedna rada, tentokrát spíše úsměvná.

Zuby přestanou bolet, když budete šlapat nohama v horké vodě. Krev se nahrne k nohám a odvede ji z hlavy. No, nevím. Opravdu bych raději zatnula všechny zbylé zuby a utíkala k zubaři.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová