Bohužel se v dnešních rodinách nezpívá a na těch dětech to poznáte, říká ředitelka jihlavské ZUŠ

22. květen 2018

Dana Fučíková vystudovala konzervatoř a je absolventkou Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Od roku 2002 řídí základní uměleckou školu v Jihlavě. Navíc je uměleckou vedoucí dětského pěveckého sboru Gaudium při ZUŠ Jihlava a hlasovou poradkyní Jihlavského smíšeného pěveckého sboru Melodie. Pravidelně spolupracuje také s filharmonií Gustava Mahlera. Současně se věnuje vlastní koncertní pěvecké činnosti, vystupuje na koncertních scénách u nás i v zahraničí.

Je také držitelkou nejvyššího ocenění Kraje Vysočina za rok 2017, které je vyjádřením uznání za její činnost, obětavost a energii, které věnuje své škole, žákům, kultuře města Jihlavy a našemu kraji.

Dana Fučíková je opravdu neuvěřitelně aktivní žena. Na otázku, jak se to všechno dohromady dá zvládnout, odpovídá velice skromně. „Kdybych za sebou neměla to úžasné zázemí, moji rodinu a práci, kterou miluji, tak by se to asi zvládalo těžce.“

Dále na sebe prozrazuje, že po příchodu domů potřebuje klid. Není prý ten typ ženy, která manželovi povídá, jak se měla v práci a co je nového. „Já už na to nemám sílu, hledám klid.“

Láska k hudbě

Dana vyrůstala v krásné harmonické a milující rodině. K hudbě jí vedla hlavně maminka, se kterou si společně s její sestrou rády zpívaly. „Moje maminka nám taky hodně četla a vymýšlela si spoustu soutěží a her, díky kterým v nás rozvíjela zdravou soutěživost, paměť a tvořivost.“                         

Jako děti jsme doma měly černé hodinky

„Černé hodinky, to znamenalo, že když se setmělo nebo zešeřilo, tak se nerozsvítilo světlo a naopak jsme v pokoji seděli a povídali si nebo zpívali,“ zavzpomínala Dana nostalgicky na svoje dětství a vzpomněla ještě na svého tatínka: „Můj tatínek zase hrál v kapele a já samozřejmě znala všechny písničky.“

Dokonce vzpomíná, že když byla v mateřské školce, kde právě její tatínek hrál zřejmě na karnevale, neváhala ani minutu a když zahráli písničkou, kterou znala, běžela k podiu se slovy, že si tu písničku chce zazpívat. „Byla jsem tak malá, že jsem nedosáhla na mikrofon,“ usmívá se.

Péče o hlasivky

Aby člověk vydržel zpívat, musí udržovat určitou hygienu hlasovou. „Je pravda, že to je někdy docela nepříjemné, pořád se hlídáte. Nejsem v průvanu, nebude tam velká zima? Velký problém je klimatizace, když někam cestujete,“ přiznává Dana Fučíková, která si sebou na cesty bere vždy šátek a pořád se snaží mít zabalený krk a hlavu. 

Má proto své vysvětlení: „Když máte vystupovat a teď si říkáte: Dopadne to? Na to vystoupení přijde spousta lidí, ale vy vystupujete třeba jako sólista a vystupujete se sborem, nebo s orchestrem a na sobě máte obrovskou odpovědnost. Těžce si kdo dovede představit, co musíte prožívat.“

ZUŠ OPEN

Jihlavská ZUŠ se zapojila také do akce ZUŠ OPEN. Cílem je ukázat nebo přiblížit veřejnosti umělecké vzdělávání. „Najednou cítíte tu sounáležitost a hrdost na naše umělecké školství,“ říká s velkým nadšením Dana Fučíková a doplňuj: V jeden den vystoupí 400 základních uměleckých škol, na kterých studuje 251 000 dětí a vyučuje zde 12 000 učitelů, no to je prostě úžasný,“ dodává dojatě.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.