Blíží se konec kojeneckých ústavů. V Kamenici nad Lipou ho mění, poskytnou zázemí celým rodinám

16. leden 2022 06:00

Fungování klasických kojeneckých ústavů se blíží ke svému konci. Do konce roku 2024 totiž mají být zrušeny. Týká se to i zařízení v Kamenici nad Lipou.

Kojenecké ústavy přestanou na konci roku 2024 fungovat. Postupně se změní na jiné služby. Na Vysočině se o děti do tří let starají dvě zařízení – jedno v Jihlavě a druhé v Kamenici nad Lipou. Tam už transformace probíhá delší dobu.

Sourozenecké skupiny

Sociální pracovnice v centru pro děti a rodinu v Kamenici nad Lipou si právě hraje s malými dětmi. V zařízení už jich zbývá jen několik. Dostali se sem spolu se staršími sourozenci.  Samostatně už totiž centrum děti mladší tří let nepřijímá, říká ředitelka Trojlístku Jana Fárová: „Máme v kraji víceméně takovou úmluvu, že děti do tří let, pokud samozřejmě jsou volní pěstouni na přechodnou dobu, jsou přednostně umisťovány do těchto rodin, což je správně nebo péči o takto malé děti zajišťuje Dětské centrum v Jihlavě, ale my jen v rámci těch sourozeneckých skupin.“

Právě výjimka pro sourozenecké skupiny by měla platit i od roku 2025. „Pokud jsou tam navázané vazby, tak bychom mohli přijmout dítě v rámci sourozenecké skupiny mladší tří let. Primárně by se ale měla pomoc soustředit přímo do rodin, aby k odebírání dětí nemuselo docházet.

Sociální rehabilitace

I proto Trojlístek spouští novou službu – takzvanou sociální rehabilitaci. „Je to služba preventivní. Jsou právě rodiny, které mají zázemí, mají kde být, jenom ta rodina si třeba neumí poradit s péčí o dítě nebo vůbec s celou domácností, proto vznikla tato služba. My jsme upravili dva byty pro takové rodiny.“

Rodina, kterou vytipuje orgán sociálně právní ochrany dětí, se může do bytu nastěhovat a pracovat tam s ní bude skupina odborníků. „Naučit je hospodařit, starat se o děti, trošku zvýšit rodinné kompetence,“ vypočítává Jana Fárová, s čím může služba rodinám pomoci a dodává, že velkým problémem rodin je, že nemají zázemí. „Chybí sociální bydlení, což měla být priorita řešení v rámci celé transformace, aby rodiny měly kde být, aby se terénní práce měla kde odehrávat. Za sebe si myslím, že by ani neměla být dobrovolná, že by to měla být trošku represivní složka.“

Péči o děti mladší tří let by měli od roku 2025 primárně zajišťovat přechodní pěstouni. Do ústavů budou moci být umístěné jen takto malé děti v rámci sourozeneckých skupin nebo zdravotně postižené, vysvětluje náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD): „V Jihlavě se počítá s transformací na zařízení určené pro děti, které mají vážné zdravotní postižení.“

Hlavní část péče o odebrané děti tak připadne na pěstouny. Těch je ale v celé zemi i v regionu nedostatek. Kraj se proto snaží i pomocí různých kampaní počet přechodných pěstounů navýšit.

autoři: Daniela Brychtová , mik
Spustit audio

Související