Bezpečnost je na horách na prvním místě. Jak na lyžích, tak na hřebenových túrách

23. prosinec 2019

Mentální kouč, lyžařský trenér a instruktor Petr Vališ založil projekt s názvem Bezpečné hory. Skrze něj se snaží lidem vštípit zásady bezpečnosti.

Hela Dvořáková ho pozvala do Dobrého dopoledne.

„Základem je si uvědomit, kam jedu. Jedna možnost je výška kolem čtyř tisíc metrů nad mořem a mimo sjezdovky, další třeba sjezdovka ve výšce kolem tisíce metrů.“

Záleží také na lyžařských schopnostech. „Jako lyžař začátečník se ve velkém středisku s velkými svahy budu asi trápit, bude stačit menší hora.“ Podle Petra Vališe s tím souvisí také volba lyží. „V každé prodejně vám poradí, jaké lyže, jak dlouhé a jak tvrdé.“

Vidět a slyšet

Když jsme na svahu, měli bychom velmi pečlivě vnímat okolí, radí dále zkušený lyžařský instruktor a trenér. „Je to základ bezpečnosti. Lidé jezdí také se sluchátky v uších, s hudbou. Myslí si o sobě, že jsou neohrozitelní. Vždycky se rozhlížejte a raději víc než méně.“

Celý rozhovor si poslechněte v přiloženém audiu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.