Bez návštěv rodičů, s omezeným pohybem dětí. Na Vysočině se rozjely letní tábory

5. červenec 2020 06:10

Letní dětské tábory musely letos přijmout přísnější hygienická opatření. Za dětmi například nesmí rodiče na návštěvu.

Děti ani jejich rodiče koronavirová opatření na mnoha místech neodradila, například tábor v Rohozné na Jihlavsku je plně obsazený.

Nástup, tak jedu, pojďte, bude oběd! Takhle svolávají malé osadníky instruktoři na táboře v Rohozné. Stany jsou obsazené i přesto, že dlouho nebylo jasné, jestli kvůli koronaviru budou moct děti vůbec přijet.

Řada zákazů

A jak potvrzuje vedoucí tábora Dana Kuníková, nedávná pandemie se podepsala i na samotném chodu tábora, který letos musí fungovat trochu jinak.

„Pro děti to znamená, pro ty naše jenom hrozně maličko, nesmí za nimi přijet rodiče na návštěvu, nesmí si dojít do obchodu pro nějaké sladkosti, nebo co mají rádi a nesmí vůbec do kuchyně. V kuchyni kvůli hygieně musí být jenom ti kuchaři, kteří mají zdravotní průkazy.“

Návštěvy rodičů

Dalším z opatření je například zákaz návštěv. Většině dětí to ale nevadí, stejně jako malé Evelíně: „Mamka by mi hned uklízela stan a říkala by, že tady mám bordel.“

Osobní komunikaci s rodinou proto na táboře nahradili třeba písemnou. „Můžou si telefonovat a vlastně jim píšou dopisy a rodiče jim píšou taky, je to takový jiný,“ dodala vedoucí.

Astronomický výcvik

S hygienickými opatřeními spojili také letošní táborové téma, které je Astronomický výcvik. „Každé dítě dostalo svůj hrneček a tričko, který mají jako uniformu a musí se o to starat a o ty hrnečky se vlastně každý den starají a večer se pak hromadně myjí.“

Dana Kuníková vede tento tábor už 15 let. Podle ní se podmínky za tu dobu příliš nezměnily. „Přijde mi, že se měnily podmínky spíš papírově, že musí být víc a víc papírů, víc potvrzení různých, ale jinak ta hygiena a to vaření je všechno stejné, protože nikdy nikdo nebude dělat tábor tak, aby to ublížilo dětem.“ Ostatně, tábor už má za sebou i návštěvu hygieniků. A prošel bez připomínek.

Tábor u Rohozné využívá Dům dětí a mládeže z Polné už desítky let. Plno tam bude až do konce prázdnin.

autoři: Daniela Brychtová , mik
Spustit audio

Související