Bankomaty zůstávají i v menších městech. Obce je brání jako nezbytnou službu pro seniory
Pobočky bank v menších městech mizí, bankomaty ale zůstávají. Starší lidé je považují za nezbytnost a obce jsou ochotné jejich provoz i dotovat.
Za poslední roky ubylo v Česku zhruba pět set bankovních poboček. Pro mnoho lidí, hlavně v menších městech, je tak jediným spojením s bankou bankomat. Zvláště senioři internetové bankovnictví nebo bezkontaktní platby nevyužívají a zůstávají věrní hotovosti.
V Kamenici nad Lipou dnes žádní pobočka banky není, fungují tu ale hned tři bankomaty. „Moji rodiče už dálkovým službám nerozumějí, a proto je pro ně výběr hotovosti důležitý,“ říká místostarosta Jaromír Pařík (ČSSD). Podobně je tomu i v nedalekých Počátkách, kde město České spořitelně prodloužilo nájem místa na bankomat na dobu neurčitou. „Lidé za ním jezdí i z okolních vesnic,“ doplňuje starosta Karel Štefl.
V Černovicích šli ještě dál. Když město uzavíralo smlouvu o úvěru, podmínilo ji instalací bankomatu. Pokud by se jeho provoz nevyplácel, bylo připravené dorovnávat případné ztráty. „Zatím jsme nikdy nemuseli doplácet ani korunu. Bankomat je využívaný hodně,“ popisuje starosta Jan Brožek (KDU-ČSL).
Jen za loňský rok vybrali lidé v Česku z bankomatů hotovost v hodnotě 853 miliard korun.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Deficit rozpočtu na rok 2027 bude větší než letos, nepřevýší ale tři procenta HDP, řekla Schillerová
-
Česko vyhrálo arbitráž s JCDecaux a nemusí platit 550 milionů korun, uvádí ministerstvo financí
-
Nepamatuji si, kdy jsem byla ráno takhle nervózní, prozradila Siniaková po zisku 11. grandslamu
-
Dělíme se na lidi lokální a na ty, kteří jsou otevření Evropské unii i pomoci Ukrajině, míní Horáček