Až dva roky. Pacienti nezřídka čekají na odborná vyšetření v nemocnicích dlouhou dobu

4. červen 2019 06:10

Potřebujete odborné lékařské vyšetření v nemocnici? Možná se na něj počkáte. Výjimkou nejsou i dvouleté lhůty.

„Objednávala jsme se na rehabilitaci, protože mě ta krční páteř hodně bolí a mám povolené krční svalstvo. Řekli mi, že ta čekací doba je víc než půl roku, to mi přišlo velice nemyslitelné,“ popisuje svoji zkušenost s paní Kateřina z Jihlavy. A doplňuje i příhodu své kamarádky. „Známá potřebovala, měla velký problém s kýlou. Obvolala všechny nemocnice, nejbližší termín jí nabídla nemocnice a to až za dva týdny, což mi přijde jako velmi dlouhá doba.“

Neblahou zkušenost má za sebou i paní Andrea, která si našla útvar v prsu. Na podrobnější vyšetření byla přitom objednaná za měsíc. Čekací doba pro ni znamenala stres. „Bylo to hodně náročné, a proto si myslím, že nepodceňovat kdejakou bulku, než si říkat, že to nic není. Stůjte si za tím, protože vám to mnohdy může zachránit život.“

Hodnocení lékaře

Podle mluvčí jihlavské nemocnice Moniky Zachrlové záleží na tom, jak stav pacienta vyhodnotí lékař. „Pokud vyhodnotí, že se jedná o něco akutnějšího, tak samozřejmě čekací doby mohou být kratší.“

Ortopedické zákroky

Nejdelší lhůty má většina nemocnic v případě objednání na ortopedické zákroky, a to hlavně totální endoprotézy kyčelního kloubu. Pacienti mohou v takovém případě mnohdy čekat až dva roky.

Podobná praxe funguje třeba v třebíčské nemocnici nebo v novoměstské, kde však záleží na konkrétním výkonu, jak potvrdila její mluvčí Tamara Pecková Homolová. „Artroskopické operace kolene provedeme už za dva měsíce. Na magnetickou rezonanci čekají pacienti až dva měsíce. Na magnetickou rezonanci kloubu tam je to šest týdnů.“

Za delší objednací lhůty může podle dostupných informací i nedostatek odborného personálu, především radiologů.

autoři: Zuzana Dudášová , mik
Spustit audio

Související