Autem do Chorvatska (5/5): Jízda Rakouskem

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dálnice, Rakousko

Seriál Radiožurnálu mapující cestu na dovolenou autem k Jadranu uzavíráme s našimi reportéry v Rakousku. S jakými poplatky počítat? Dá se koupit rakouská dálniční známka také na internetu? A lze se vyhnout tunelům?

Pokud se třeba už dnes chystáte vyrazit k Jadranu autem, počítejte na silnicích s prvním větším náporem. Začaly prázdniny a právě destinace jako Chorvatsko nebo Itálie jsou pro Čechy dál nejvyhledávanějšími. Naši reportéři cestu projeli v předstihu a dnes se vracejí zpátky. V tuhle chvíli jsou v Rakousku, přes které Češi jezdí na Jadran nejčastěji.

Čtěte také

Reportér Jan Pastor se v pátek 29. 6. po obědě hlásí z tauernské dálnice A10 u Villachu: "Na začátek léta to tu vůbec nevypadá. Mrholí, je mlha a teplota kolem 14 stupňů. Jsme zkrátka v rakouských Alpách. Tuhle trasu volí hlavně motoristé z jihu a západu Čech. Hodně oblíbená je evidentně u německých řidičů. Těch tu potkáváme nejvíce, hned po těch domácích rakouských."

Poplatky za dálnice a tunely

"Kromě dálniční známky se mezi Salzburgem a Villachem platí také za průjezd tunely Karawanken, Tauern a Katschberg. Za to jsme dali 19 Eur.“

Čtěte také

Kolony v Rakousku?

"Na trase, kterou jsme zatím projeli, je provoz plynulý. Dívali jsme se, že už se kratší kolony tvoří na nájezdu na dálnici A10 u Salzburku ve směru z Německa," referuje Pastor.

Dá se vyhnout tunelům?

"Pokud pojedete na Salzburg, pak pokračujte po dálnici A9 na Štýrský Hradec. Tunelům se vyhnete. Ale před hranicemi se Slovinskem se potkáte s těmi, kteří k Jadranu vyrazili po D1 a pak na Mikulov a Vídeň po rakouské dálnici A5."

"Na A9 už je směrem na Gratz kolona, pravděpodobně před zúžením, zpomalte za sjezdem na Kirchdorf. Ucpaný je taky Linec. A fronty už se tvoří i na přemostění Dunaje ve Vídni na A23 – to je ta nejběžnější trasa do Chorvatska," upozorňuje Jan Pastor.

Čtěte také

Rakouská dálniční známka i elektronicky

"My jsme klasickou desetidennní vinětu koupili právě před tunelem Karawanken. Stojí 9 Eur."

"Tu elektronickou už jsme ani zakoupit nemohli, protože známka zakoupená přes internet platí až 18. den od koupě. Rakouský správce mýta Asfinag si tak nechal prostor pro reklamace a případné vrácení peněz. Takže všichni, kdo třeba vyráží k moři přes Rakousko dnes, případně o víkendu musejí známku zakoupit na čerpacích stanicicíh v Česku nebo hned za hranicemi v Rakousku," doporučuje reportér Pastor.

Čtěte také