Architektka Jana Nováková: Architektura je všude kolem nás, není to jen obálka domu, kde žijeme

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Velkou roli hraje architektura

Studovala na jihlavském gymnáziu a láska ke kreslení a matematice rozhodla. I když Jana Nováková, dnes architektka, netušila, do čeho jde.

„Cesta byla celkem jednoduchá. Na střední škole, což bylo jihlavské gymnázium, mě bavily takové předměty, jako výtvarka a matematika. A odtud už je cesta k architektuře,“ řekla v úvodu paní architektka Nováková.

„Vzhledem k tomu, že nemám v rodině nikoho, kdo vy se tím oborem zabýval, tak jsem až na vysoké škole zjistila, do čeho jdu,“ usmála se.

Internet a chytré telefony

Jana Nováková studovala v době, kdy nebyl všude internet a dnešní moderní technologie. „My jsme na kolejích poctivě rýsovali. Dnes si to můžete desetkrát vytisknout, tehdy jsme to museli narýsovat celé najednou.“

Architektura všude kolem nás

Paní architektka se kromě své práce, tedy navrhování staveb a interiérů, zabývá také edukativní činností. „Často si neuvědomujeme, že architektura je všude kolem nás. Je to interiér prostoru, kde se právě nacházíme, není to jen ta obálka domu. Mým cílem by bylo zabývat se v návrzích tím vším kolem nás, často to ale nejde,“ podotkla.

Celý rozhovor je v přiloženém audiu.