Antonín Otava. Ten, který prodával knihy odjakživa
Na rohu Komenského ulice v Jihlavě stojí dům, ve kterém se podle mnohých Jihlavanů odjakživa prodávají knihy. Konkrétně od roku 1945. Ve stejnou dobu se na svoji profesní dráhu připravoval pan Antonín Otava. Později se v Jihlavě stal knihkupeckou ikonou. Minulý týden bohužel zemřel.
„Jak říkával vyučující pan prokurista Krejčíček: Já to umím, ale vy až si otevřete svoje knihkupectví, tak nebudete něco vědět a takového knihkupce nebude nikdo rád mít,“ vzpomínal na své mládí v příspěvku Terezy Stýblové z ledna 2013.
Antonín Otava přišel do Jihlavy za svou láskou. To, že si svůj vlastní obchod otevře až za 40 let, v polovině 20. století netušil. Začínal v antikvariátu, kde se práce tak trochu podobala zahraničnímu obchodu. „Vykupovali jsme od lidí akademické časopisy a ty pak v bednách posílali do Ameriky. Stát podporoval kulturu, protože potřeboval devizy a za tohle devizy byly.“
Třináct let byl antikvářem, od roku 1974 se ale věnoval svým čtenářům na rohu Komenského ulice, kde také v uvozovkách vešel do novodobých jihlavských dějin coby laskavý a oblíbený člověk, zkrátka legenda.
Vzpomíná také na pověstné knižní čtvrtky, kdy lidé stáli frontu před obchodem. „Já stál u dveří a pouštěl jsem dovnitř vždy pět lidí.“
Vlastní obchod si Antonín Otava otevřel až v roce 1991 a následovníky má – dvě dcery.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.