Anna Honzáková se stala první českou lékařkou. S důvěrou se na ni obracely i pacientky z uměleckých kruhů

16. duben 2026

17. března 1902 byla v aule Karolina promována Anna Honzáková. Stala se tak historicky první českou lékařkou s titulem MUDr.

Měla dvě české předchůdkyně, Bohuslavu Julii Keckovou a Annu Bayerovou, ty však promovaly v roce 1880 na univerzitě v Curychu, protože v Rakousku-Uhersku tehdy ženy ještě nesměly na vysokých školách studovat.

Honzáková byla dcerou váženého lékaře a významného osvětového pracovníka v Kopidlně na Jičínsku. Po promoci začala pracovat jako elévka na chirurgické klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Tři roky marně žádala o lékařské místo ve státní službě, a tak si otevřela soukromou gynekologickou ordinaci. Díky své odbornosti i přístupu k pacientkám brzy získala rozsáhlou klientelu. S důvěrou se na ni obracely i pacientky z uměleckých kruhů, například spisovatelka Eliška Krásnohorská nebo herečka Hana Kvapilová.

Kromě péče o pacientky věnovala Anna Honzáková čas také úsilí o zlepšení postavení žen ve společnosti a psala články o zdravovědě do Ženských listů.

Anna Honzáková v rozhlasovém studiu (1937)
autor: Jitka Škápíková
Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Závěr příběhu staré Karviné, který měl zůstat pod zemí

Karin Lednická, spisovatelka

kostel_2100x1400.jpg

Šikmý kostel 3

Koupit

Románová kronika ztraceného města - léta 1945–1961. Karin Lednická předkládá do značné míry převratný, dosavadní paradigma měnící obraz hornického regionu, jehož zahlazenou historii stále překrývá tlustá vrstva mýtů a zakořeněných stereotypů o „černé zemi a rudém kraji“.