Ani letos Romové ve volbách své kandidáty nepodpořili

4. listopad 2017

Od roku 2002, tedy dlouhých 15 let, se do Parlamentu ČR nedostal žádný Rom nebo Romka. A to i přesto, že se Romové objevili na kandidátkách majoritních stran. Nakonec ale ani jeden z nich neuspěl. Více o letošních volbách do poslanecké sněmovny natáčela Rena Horvátová:

Oproti minulým volbám do poslanecké sněmovny se počet romských kandidátů znatelně snížil. Přispělo k tomu i to, že se letos ve volbách neucházela žádná romská strana. Vedle náměstka ministra pro lidská práva a legislativu Davida Beňáka za ČSSD kandidovali Romové i za stranu Miroslava Sládka, nebo hnutí Řád národa. Anna Chválová, která do politiky vstoupila teprve nedávno, je z neúspěchu Zelených zklamaná:

„Musím říct, že jsem zklamaná z výsledku i ze svých preferenčních hlasů. Pravda je, že jsem na kandidátce byla až na 32. místě, ale i tak. Když si vezmu, kolik mám přátel nebo kolik lidí mi slíbilo, že půjde (volit) … Myslím si, že opravdu nešli. Poprvé se musím smířit s prohrou, ale i s tím, že jsme nedosáhli hranice 1.5 procent.

Chválová vidí problém především v tom, že Romové k volbám stále příliš nechodí a o politiku se nezajímají. Úspěch SPD sice očekávala, ale i tak ji výsledek zaskočil:

„Opravdu je smutné, že tolik lidí preferovala tuto stranu, která má jasné, fašisticky nacionální názory, je schovaná pod pojem vlastenectví a vyvolává v lidech pouze strach. My teď budeme muset čtyři roky čekat, jak to dopadne. Pro nás bylo důležité sociální bydlení. Rozjela ho ČSSD, ale nedokončila - a to je ten důvod, proč by lidé měli jít volit. Musíme si uvědomit, že nás příští rok čekají komunální volby, ve kterých můžeme ovlivnit místo, ve kterém žijeme. Čím víc bude romských kandidátů, tím víc nás lidé začnou trošku brát.“

Vedle nováčků ve velké politice – Anny Chválové, Karla Kariky a Martina Bajgera – nasadili Zelení do voleb i Davida Tišera, který jako jediný kandidoval už v roce 2013 na 3. místě plzeňské kandidátky. Letos získal jako třináctka 253 preferenčních hlasů. I on, stejně jako Chválová, považuje úspěch SPD za šokující:

David Tišer

„Lidem stačí tak málo! Ten člověk (Tomio Okamura) nenabídl společnosti absolutně nic. Jen v lidech vypěstoval a podporoval strach. To jim stačilo k téměř 11 procentům … Což je neuvěřitelné.“

Tišer je přesvědčený, že jedinou garancí v prosazování zájmů a potřeb Romů, je samotná přítomnost Romů v parlamentu.

„Já si stále myslím, že je potřeba, aby Romové byli politicky aktivní. Protože to je jediný prostředek, jak změnit systém, na který tolik nadáváme. Je pravda, že řada lidí mě volila mimo Prahu. V Praze nás bylo více silných romských kandidátů. Romské rodiny to dělaly tak, že jeden volil mě a jeden volil Davida Beňáka, aby se hlasy v rodině nějak rozdělily.“

Nad nízkou volební účastí u Romů se zamýšlela i politoložka Edita Stejskalová:

„To, proč Romové volí minimálně, je dáno tím, že je nemůže oslovit žádná politická strana svým programem. Nepočítá s nimi jako s partnerem, jako s člověkem, který se zajímá o věci veřejné. Romové musí vyvinout jisté úsilí a energii, tedy být minimálně člověk a občan, který se zajímá o to, kde žije a jak. Vidíme to i v rétorice lídrů politických stran jako je ANO 2011. Ctnostný je ten, který je bohatý. Ctnostný je ten, který je užitečný. Samozřejmě, že z tohoto musí Romové vypadnout. Rom tak žije odnepaměti – že je neužitečný, že je zbytečný a že s ním není potřeba počítat.“

autor: Rena Horvátová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.