Ani hodně poškrábané lyže se nemusejí vyhodit, v servisu vám je opraví

4. listopad 2014
Dobré odpoledne

První nadšenci přijdou do servisu pro seřízení a přípravu lyží už začátkem září. Stále je ale ještě dost času na to, připravit lyže na sezónu. Lyže jsou většinou hotové do druhého dne. „Listopad je ideální dobou, ale platí, že čím dříve, tím lépe. Před Vánoci už se čekání na servis může prodloužit,“ usmívá se odborník Ladislav Cáp.

Před každým lyžařským zájezdem je potřeba nechat si lyže odborně seřídit, nabrousit hrany a navoskovat lyže. „Po létě by se měli lyžaři na své lyže podívat a zjistit, v jakém jsou stavu,“ upozorňuje Ladislav Cáp. „K seřízení vázání je potřeba, aby zákazník přinesl obě lyže a jednu botu a je také dobré, aby věděl, kolik měří a váží, ale můžeme si ho i převážit a přeměřit u nás. Váha a míra je důležitá kvůli vypínacím silám na vázání. Je třeba správně nastavit stupeň tak, aby vázání vypnulo, kdy má, tedy když lyžař spadne.“ Po každém seřízení lyží dostává zákazník potvrzení se všemi údaji. Především školy taková potvrzení před lyžařskými zájezdy od žáků a studentů vyžadují.

Před zimní sezónou se obvykle opravuje i spodní strana lyží. „I když jsou lyže hodně poškrábané, většinou se vyhodit nemusí, téměř všechno dá se opravit. Hluboké rýhy se spravují tak, že se zbrousí, doplní se polymerem a potom se znovu zbrousí, takže lyže je zespodu jako nová,“ uvádí Ladislav Cáp. Opravit se kosmeticky dá i poškrábaná horní strana lyží, například obrázky nebo nápisy.

Broušení hran je u lyží je důležité pro ježdění po zmrzlém sněhu. „Lyže lépe drží na svahu, neujíždí a člověk tak nemá zkaženou dovolenou,“ vysvětluje host poradny. Lyže se také voskují. „Základní napuštění voskem se dá udělat už teď i s předstihem. Vosky jsou různé na různé druhy sněhu – modrý vosk je pro teploty pod nulou, červený pro teploty nad nulou a lyžař by si měl vzít vosky na zimní dovolenou s sebou, protože navoskování vydrží podle typu sněhu asi dva až pět dní.“

Chat s Ladislavem Cápem

autor: dak
Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.