Ambiciózní nápad se zookoutkem ve Studenci končí pokutami za týrání zvířat a nuceným uzavřením

Lví samec King, Kletečná
Lví samec King, Kletečná

Michal Novák chtěl ve Studenci na Třebíčsku provozovat zookoutek. Před čtyřmi lety začal do haly bývalého dřevozpracujícího závodu stěhovat exotická zvířata – kupříkladu tygra, psa dingo a hyenu. Za tu dobu ale nezajistil odpovídající podmínky, dostal pokuty od úřadů a dnes přiznává, že se plán nezdařil. Svá zvířata už údajně prodal novým majitelům.

Na začátku byl plán Michala Nováka zřídit ve Studenci zookoutek s exotickými zvířaty, která obyčejně žijí v zoologických zahradách.

Sehnal několik takových šelem a snažil se jim vytvořit podmínky. Nedostal ale potřebná povolení a dostal pokutu. „My jsme dostali pokutu a tam bylo: ano, chováte bez povolení. Říkal jsem, že to dělat nebudu a postupně jsme to prodávali. Něco jsme darovali, něco prodali a postupně se snažíme najít,“ řekl Českému rozhlasu Novák.

Zákon na ochranu zvířat proti týrání

Do Studenci opakovaně přijeli také inspektoři Státní veterinární správy. Jejich mluvčí Petr Vorlíček dodává: „Inspektoři na místě zjistili porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání. Je tam týrání chovem v nevhodných podmínkách, není tam dostatečná plocha a nevyhovující prostory pro zvířata.“ Mluvčí Vorlíček dále řekl, že „je to takový chronický, problematický chovatel.“

Svědci ze Studence

Prostor s exotickými zvířaty zajímá i obyvatele obce Studenec. „I laik by poznal, že těm zvířatům chybí i veterinární péče,“ říká žena, která si přála zůstat v anonymitě. Do koutku nahlédla na podzim. Viděla psy dingo, hyeny nebo tygřici. „Taková zvířata by měla mít prostor, sluníčko, čerstvý vzduch a ne být 24 hodin zavřená v hale, v klecích, i po několika kusech.“

Citovaná žena se dnes už do prostorů nepodívá, ošetřovatelé ji tam nepustí.

Veterináři spolu s dalšími úřady naznali, že se jedná o týrání zvířat. Chov proto bude ukončen ze strany radnice v Náměšti nad Oslavou, do jejíž oblasti Studenec spadá. Pokud se majitel neodvolá, dojde k tomu patrně do šesti týdnů.

Michal Novák ale nesouhlasí s tím, že by zvířata týral. „Něco jiného je, když zvíře mlátíte holí, to je podle mě týrání,“ uzavřel.