Aby se domácím zvířatům netvořily dredy, pravidelně je vyčesávejte

26. září 2020

Psům a kočkám bychom srst měli vyčesávat. Kromě pudlů, kterým chlupy dorůstají celoročně, ti se musejí pravidelně stříhat. Pokud nevyčesáváme, především zvířatům s hustou delší srstí se vytvoří takzvané dredy. A to je pro ně hodně nepříjemné.

Srst jim zplstnatí, pod dredy může zvlhnout, tvořívají se záněty kůže. „Pokud mají polovinu těla spojenou ve velkou zplstnatělou kouli,“ popisuje veterinářka Martina Načeradská, „nemohou se zvířata pořádně hýbat.“

Línání dvakrát do roka?

Platí, že domácí mazlíčci línají dvakrát do roka? Martina Načeradská říká: „Čím více jsou navyklí na náš život, žijí s námi v bytě, není línání dvakrát do roka (na jaře a na podzim) tak výrazné. Je totiž závislé na teplotě, ve které zvíře pobývá. Když žije při stálé teplotě (v bytě), je línání ovlivněné pouze délkou dne. A není už tak markantní. I tak bychom právě na jaře a na podzim měli vyčesávání věnovat zvýšenou pozornost.“

Husté drátěné hřebílko na vyčesávání zvířecí srsti

Pomůcky pro vyčesávání

Který typ pomůcky je zvířeti příjemný? To je individuální. Veterinářka Načeradská má zkušenosti mimo jiné se třemi vlastními kočkami: „Pro kočku, která na vyčesávání není zvyklá od malička, používám kartáč na kudrnaté lidské vlasy. Vyčesává a hladí zároveň. Oblíbila jsem si také kovové hřebílko (vypadá jako husté hrabičky, výběžky kterých směrem k páteři hřebílka zužují rozestupy), které při vyčesávání ‚bere‘ i podsadu. Podsada je to, co se především mění, hlavně u jarního línání (zvířata ji ‚pouštějí‘, aby jim v létě nebylo horko). Měkoučké drátěné hřebílko bývá zvířatům také příjemné. Pokud chceme zvíře pomalu začít zvykat na vyčesávání, můžeme použít rukavici nebo další pomůcky s krátkými výběžky. Koťátka můžeme zvykat vyčesáváním kartáčkem na zuby.“

Pokud zvíře žije ve stálé teplotě, není línání 2x do roka tak markantní

Výživa v době přelínávání

Na jaře a na podzim podáváme kvalitní stravu doplněnou výživou pro novou srst, kterou zvíře tvoří. Martina Načeradská dodává: „Doporučuji podávání přípravků s biotinem, což je jeden z vitamínů B, a je to stavební kámen srsti. Případně lososový olej, aby srst byla hezká, lesklá.“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.