Neandrtálec v životní velikosti, který je dokonce i cítit kouřem. V humpoleckém muzeu

31. květen 2019

Muzeum dr. Aleše Hrdličky v Humpolci spolu s odborníky připravilo novou expozici svému slavnému rodákovi, antropologovi Hrdličkovi.

„Úplně na poslední chvíli, jak to tak bývá, je nejvíce práce. Dodělává oddíl genetiky. Všude máme nářadí, všude máme nějaké věci, ale až se to uklidí, doufejme, že to stihneme,“ kontroluje vedoucí humpoleckého muzea Dagmar Kluchová práci muzejních údržbářů.

Předchozí stálá expozice

„V roce 2017 jsme museli vyklidit tady ty stávající prostory, kde byla předchozí expozice. Pak se začal vytvářet projekt, musela probíhat výběrová řízení, jednak na stavební úpravy, jednak na realizační činnost. A takové urputné práce tady začaly zhruba v loňském roce v pololetí.“

Návštěvníkům se ale čekání na otevření vyplatí, muzeum totiž nabídne řadu nových exponátů. „Prakticky ta expozice má úplně nový kabát - už na první pohled je vidět, že designově je to úplně nové. Ta původní expozice byla stará 30 let - od té doby byly samozřejmě objeveny různé nové nálezy, takže jsme se snažili získat repliky. Máme obří model srdce, máme obří model ucha, protože to není jenom o vývoji člověka, ale i o biologii současného člověka.“

Neandrtálec

Za největší tahák nové antropologické expozice ale Dagmar Kluchová považuje repliku neandrtálce, kterou pro humpolecké muzeum vytvořili pracovníci z Centra kulturní antropologie Moravského zemského muzea v Brně. A dali si záležet.

„Neandrtálec, kterého máme v dvojím provedení. Kostra a před tím stojí právě ten neandrtálec, my mu říkáme živý neandrtálec, protože on je opravdu jen promluvit.“

Socha nejenže působí živým dojmem, navíc je i cítit. Autoři jí dodali aroma jeskyně a ohně.

autoři: Tereza Pešoutová , mik
Spustit audio

Související