I po 65 letech je případ Babice plný otazníků

Vzpomínáte na seriál 30 případů majora Zemana? V díle Vrah se skrývá v poli jsou popsány události z Babic. Agent americké tajné služby tam zastřelil 3 komunistické funkcionáře v babické škole. I po 65 letech nad tímhle ojedinělým případem československého soudnictví visí otazníky. „Po roce 1990 mnoho pamětníků vzpomíná, že šlo o akci StB. Nad Babicemi je zkrátka takový nános mýtů, věcí, které se neví přesně“ vypráví Michal Stehlík, který nad tisíci stránkami archivních dokumentů a vyšetřovacích spisů strávil 6 let života.

Druhý den dopadli policisté pachatele a už za deset dní se konal v Jihlavě soud. Za tak krátkou dobu ani nemohly být důkladně provedeny všechny kriminalistické expertizy nebo např. balistická analýza zbraní. Že by trojnásobnou vraždu řídila jihlavská StB ale historik Michal Stehlík vylučuje: „Nešlo podle mého názoru a podle materiálů, které jsem viděl, o akci státní bezpečnosti. StB využila tu vraždu v babické škole pro následné procesy. Podle mého názoru neorganizovala tu střelbu, to je jedna věc. Druhá věc je, jak pak naložila v rámci politických procesů, které následovaly.“

Historik Stehlík připomíná, že v prvním procesu padlo 7 trestů smrti. Dostali je i lidé, které zatkla Státní bezpečnost už v dubnu, takže se dneska dá těžko pochopit, jak se mohli aktivně účastnit akce v červenci, když tou dobou seděli ve vězení.

Tajný agent americké rozvědky? Ale kdeže – účetní!

Připomeňme základní věci babického procesu. Hlavním podezřelým byl Ladislav Malý. Vydával se za agenta americké tajné služby a získal na svou stranu jak zkušené odbojáře 2. světové války, tak mladé sotva dvacetileté kluky, kteří byli nadšeni pro každé dobrodružství. Podle historika Michala Stehlíka byl ale Ladislav Malý případ spíš pro psychiatra. Pracoval sice v americké CIC ve Vídni, ale jako účetní. Když přišel na Vysočinu, rozhlašoval o sobě, a nejspíš tomu i sám věřil, že má velké poslání. Byl při zatýkání zastřelen a tím i umlčen hlavní podezřelý. A novinky z pátrání Michala Stehlíka? „Podařilo se mi objevit analýzu střel nábojů a zbraní v rámci babické školy, které bezpečně, byť nepřímým důkazem ukazují, kdo v té škole střílel. A Ladislav Malý nebyl sám.“

Historik Michal Stehlík na přednášce o Babicích v muzeu Vysočiny v Jihlavě

Nástěnka plná fotek a dat – i to je práce historika

V roce 2016 uplyne 65 let od událostí v Babicích na Moravskobudějovicku. Co vede historika z Národního muzea k tomu, aby znovu zasedl k dokumentům z archivu Státní bezpečnosti? „Já to mám jednoduché i složité, protože část mé rodiny skončila ve vězení na základě babického případu. U nás doma v Cidlině se skrýval Antonín Plichta, pradědeček dostal 20 let, prastrýc 21, odseděli si 11. Nese se to v té rodinné paměti,“ vysvětluje svoje pohnutky Michal Stehlík. A s úsměvem dodává, že snad nejtěžší bylo korigovat vzpomínky příbuzných. Protože léta se na podrobnostech lidské paměti nesmlouvavě podepíšou. Jednoduché nebylo ani zorientovat se v tisících stran archivních dokumentů- historik si udělal doma nástěnku se známými fakty, tvářemi a daty. Pracoval jako kriminalista, jak to známe z filmu. A všechny svoje poznatky vydá před prázdninami jako knižní publikaci Babické vraždy 1951.

autor: Petra Emmerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.