FOTO: Každoroční práce. Rybáři vysadili na Vysočině tisíce úhořů říčních

19. červen 2021 06:00

V řekách a rybnících na Vysočině přibylo na 20 tisíc úhořů. Násada doputovala přes Slovensko až za Anglie.

Rybáři vysazují na řeky a rybníky úhoře. Násada pochází Anglie a část našla nové působiště i na Staré plovárně v Jihlavě.

V průhledné vodě

„Tady to je takhle v průhledný vodě, abychom na to viděli, pokud možno a jde tomu kyslík,“ ukazuje Drahoslav Kalina z jihlavské pobočky Moravského rybářského svazu do velkého plechového boxu, kde se hemží zhruba patnáct centimetrů velcí úhoři říční.

 

Vysazování úhořů, Vysočina

Část z nich teď osídlí rybník Stará plovárna v Jihlavě. „Na to máme speciální zařízení. Dělám si srandu, tohle je to,“ vytahuje Drahoslav Kalina síťku, desítky úhořů jí nabírá do kbelíku s vodou. „Voda má rozdíl, já mám chladnější, trošku jim přidám vody, nechám jim chvíli, ono dva tři stupně potom nevadí, ale aby to nebylo pět šest stupňů.“

Každoroční praxe

Úhoře říční dováží rybářský svaz do zhruba třiceti revírů na Vysočině každoročně, pokračuje Martin Drápela z oddělení vodního hospodářství Kraje Vysočina: „Je to náš původní druh, ryba poměrně hodně ceněná, její početní stavy klesly zhruba na jedno procento. Tím, že se uměle vysazuje, což dělá jen Moravský a Český rybářský svaz, tak se nějak zachovává v našich vodách, jinak ze statistiky jsem se koukal, že ročně se u nás uloví asi 1500 úhořů.“

Vysazování úhořů, Vysočina

V minulosti se úhoři dokázali od nás dostat až do Sargasového moře, kde se přirozeně rozmnožují. Teď už by to ale kvůli množství překážek na trase nezvládli. I proto se tu musí uměle vysazovat. „“Nebyly přehrady, voda byla čistší, nebylo tolik chorob, nebyli rybožraví predátoři, těch negativních faktorů je v současné době oproti minulosti veliký množství.“

autoři: Tereza Pešoutová , mik

Související