Esperanto znamená člověk, který doufá. Autor umělého jazyka chtěl, aby si všichni rozuměli

10. srpen 2015

První učebnici esperanta vydal jeho autor, polský lékař Ludvík Lazar Zamenhof ve svých 28 letech. „Původně učebnici nazval jen mezinárodní jazyk. Nechtěl mít systém jako svoje vlastnictví, a tak se podepsal jen Doktor Esperanto, tedy doktor, který doufá,“ prozradila okolnosti vzniku nejrozšířenějšího umělého jazyka Milada Zemanová v Dobrém dopoledni na Regionu. Zamenhof podle ní doufal, že společný jazyk předejte nedorozuměním a válkám.

První učebnice vyšla v roce 1887, po deseti letech sestavování jazyka. Esperanto je tedy na světě už skoro 130 let. „V češtině existuje životopisná knížka o autorovi esperanta, jmenuje se Člověk proti Babylonu. V ní se dočtete třeba i to, že otec Ludvíka Lazara Zamenhofa mu celé jeho rozpracované dílo spálil a mladý vědec musel začít znovu od začátku,“ připojila zajímavosti o vzniku esperanta Milada Zemanová.

Esperanto nezná nepravidelná slovesa

Esperanto je prý až šestkrát jednodušší než jiné jazyky. Mohou za to jednoduchá pravidla bez výjimek. „Nepravidelná slovesa nebo pády v esperantu vůbec nenajdete. To je na systému esperanta sympatické i lidem, kteří se trápí třeba s angličtinou,“ povzbudila Milada Zemanová.

Divadlo, knihy i básně píší autoři v esperantu

„Letošního ročníku mezinárodního kongresu esperantistů se zúčastnilo 2700 lidí z 81 zemí světa včetně desítek zástupců Velké Británie nebo USA,“ řekla nadšená esperantistka z Pacova Milada Zemanová. „Existují knihy nebo básně, které vznikaly přímo v esperantu a řada děl byla také do této řeči přeložena,“ doplnila Zemanová.

Internet pomáhá s šířením umělého jazyka

Všem, kdo se chtějí esperanto učit a zlepšovat se, dobře slouží počítačová síť internet. „Prvním krokem mohou být stránky, kde se zájemci dozvědí vše potřebné a aktuální. A celé stránky si mohou kliknutím na zelenou vlajku jednoduše přeložit do esperanta,“ doporučila Zemanová.

Slovníček jazyka esperanto

Hundo - pes
Lundo - pondělí
Tempo - čas
Bona - dobrý
Mi estas - já jsem
Audi - slyšet
Bonhumoro - pohoda
Libertempo - prázdniny
Kanzonisto - písnička
Kantisto - zpěvák
Kanti - zpívat
Regiono - region

Milada Zemanová, esperantistka
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.