Dostatečný odpočinek, vitamíny a kyslík. Recept na trénování paměti

24. březen 2019

Lidé nejen na Vysočině mnohdy zapomínají na trénování paměti. Kapacitu mozku přitom využíváme nedostatečně.

Podle lektorky tréninku paměti Šárky Venkrbcové ale stačí jen málo, abychom své myšlení zlepšili.

„Televizi jenom a čtu, nic jiného. Chodím do knihovny, noviny čt. Nějaké knížky čtu, ale vyloženě, že bych tím trénoval paměť, tak to nevnímám. Neřeším to ještě,“ odpověděli na anketní otázku týkající se trénování paměti dva oslovení lidé v ulicích Jihlavy.

5 – 10 procent kapacity

Podle trenérky rozvoje paměti Šárky Venkrbcové přitom stačí málo k tomu, aby lidé svou paměť procvičili. A vůbec nezáleží na věku. „Používáme pět až deset procent kapacity mozku. Pokud trénujeme, mozek se nepřehltí,“ dodala.

Trénovat paměť ale není jen tak…

„Chyba našich studentů je, že se třeba před zkouškou učí na poslední chvíli. Ano, oni jsou schopní se to nadrtit, ale skončí zkouška, a jak se říká, jedním uchem tam a druhým ven.“

Ale to není jediná věc, na kterou Venkrbcová upozorňuje: „Je chybou většiny studentů, že se učí dlouho do noci před zkouškou. Jenže do dlouhodobé paměti se ukládají informace přes noc. A je potřeba spát aspoň šest hodin, aby ten mozek tu látku, co se ten student naučil, zpracoval a uložil ji.“

Důležitý je kyslík

Pro podporu činnosti mozku jsou navíc důležité i další faktory, třeba kyslík. „Větrat místnost dostatečně. Mít příjemné prostředí, cvičit. Když si dáme knedlík se zelím, tak se mozku moc přemýšlet nechce. Ale když dáme mozku nějakou lehkou stravu, vitamíny, tím ho podpoříme.“

autoři: Zuzana Dudášová , mik
Spustit audio

Související