Chilli papričkám se daří i ve sklenících na Vysočině. Ladislav Dufek pěstuje dvacet druhů

18. říjen 2018

Pálivé papričky nepatří jen do thajských a mexických jídel. Skvěle se s nimi dá ochutit i česká klasika.

Své o tom ví Ladislav Dufek z Telče, který má feferonek plný skleník. Některých jeho výpěstků není radno se ani dotýkat.

Ladislav Dufek v Telči předsedá základní organizaci zahrádkářů. Pěstuje ovoce, zeleninu, ale i nějaké ty specialitky. Mezi ně určitě patří i dvacet druhů chilli papriček v jeho skleníku. „Tamta červená, to je třetí nejpálivější paprika Naga Morich, ty Bishopy, ty zvonečky, ta je mírně pálivá,“ zahrádkář ukazuje na keře kolem sebe.

Ladislav Dufek, zahradník

Papričky se neliší jen pálivostí, ale i širokou škálou barev a tvarů. Od téměř bílých přes narůžovělé, červené, tu vidíme až hnědočerné. A co se týče tvarů, rostou ve skleníku klasické hladké lusky, ale i zvrásněné nebo kulaté.

Při práci s feferonkami si v žádném případě nesáhněte do očí

Vypěstované chilli papričky se skladují usušené. Ladislav Dufek je suší v elektrické sušičce, nebo na filtračním papíru na topení. „Všem bych doporučil: nejezte ta semena. Ta jsou extra pálivá,“ radí zahrádkář, a přidává další dobrou radu. „Když s tím pracujete, tak si pak rychle umyjte ruce. Kdybyste si sáhli do očí, to nikomu nepřeji. To je strašný,“ říká s úsměvem, za kterým je vidět, že už takovou situaci zažil.

Do guláše dávám kombinaci pórku, cibule a feferonek

Pokud si chilli papričky dovedete představit jen v nějakém jihoamerickém chilli noc carne nebo v pálivé východoasijské kuchyni, vyvede vás Ladislav Dufek z omylu. „Já dávám malý kousek do okurek, když se nakládají,“ říká, a prozrazuje i rodinný recept na guláš. „Třetinu pórku, dvě třetiny cibule, a do toho nějakou tu feferonečku. Vznikne taková zvláštní chuť, špicová, bych řekl.“

Chilli papričky
Spustit audio